Proč se nebát hypotéky? Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů

obrazek9Nevíte, co bude za pár let? Můžete ztratit práci, rozejít se současným partnerem, možná se budete chtít přestěhovat, a proto se radši chcete vyhnout hypotéce. Přece jenom hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek. Ani zmíněné situace ale nejsou neřešitelné, i když "máte na krku" hypoteční úvěr. Zjistěte, jaké omyly ohledně hypoték se rozšířily mezi lidmi a proč právě hypoteční úvěr patří mezi jednu z nejlepších investic pro vaši budoucnost.

5 rozšířených mýtů, které nás matou při výběru hypotéky

1. omyl: Nájemné vyjde levněji než pořízení hypotéky

Zatímco platba nájemného je v podstatě spotřební výdaj jako každý jiný, hypoteční úvěr znamená prakticky nerizikovou investici. Jakmile hypotéku splatíte, držíte v ruce nemovitost s vysokou hodnotou.

2. omyl: Hypotéku nemůžu předčasně splatit

V době změny fixace můžete obvykle splatit celou hypotéku nebo její část bez jakýchkoli poplatků. Pokud se vám zrovna nepovede strefit do konce fixačního období, můžete bez sankce splatit určitou část hypotečního úvěru. Většinou můžete předčasně splatit až 20 % z nesplacené jistiny. Některé banky nabízejí předčasné splacení dokonce bez sankce.

3. omyl: Při refinancování hypotéky zaplatím vždy vysokou pokutu

Refinancování hypotéky znamená splacení předchozího závazku od jiných bank a převedení hypotéky k nové bance, která nabízí výhodnější podmínky. Některé banky si mohou účtovat vysokou pokutu, když je opouštíte předčasně, ale obvykle se této pokutě vyhnete, když refinancování hypotéky provedete na konci fixačního období. Předčasně hypotéku splatí v podstatě nová banka, u které zákazník svou hypotéku refinancuje.

4. omyl: Hypotéky s delší dobou fixace mají vyšší úrok, a proto jsou dražší

Při delším období fixace obvykle budete platit vyšší úroky. Jenže nic není černobílé. V současné době jsou úrokové sazby hypoték prakticky na dně. Proto delší doba fixace i o něco málo vyššího úroku může ušetřit peníze, protože dříve či později se budou úrokové sazby zvedat. Lidé s kratší dobou fixace tak potom dostanou novou vyšší sazbu, zatímco ti s delší dobou fixace si budou moci stále užívat rekordně nízkých úroků.

Navíc peníze se časem znehodnocují, takže lehce vyšší úrok u dlouhodobé fixace nutně neznamená, že za hypotéku zaplatíte více. Samozřejmě je zde opět otázka, když budete potřebovat nemovitost prodat dříve a nemůžete čekat až na výročí fixace, potom je lepší v délce fixace střední cesta.

5. omyl: Když nebudu mít na splácení hypotéky, o nemovitost přijdu

Nikdo nedokáže předvídat budoucnost. Stát se může cokoli, a vy najednou nebudete mít dostatek financí na zaplacení měsíční splátky hypotečního úvěru. To ale neznamená, že se zakrátko ocitnete na ulici. Stačí informovat o svých problémech banku, a ta se bude snažit najít možné řešení, ani pro ni totiž není rychlé "utnutí" hypotéky výhodné. Pravděpodobně vám banka nabídne odklad splátek, dočasné splácení jenom úroků, snížení splátek nebo prodloužení doby splatnosti. Navíc aktuálně vám mnoho bank při sjednání hypotéky nabídne pojištění pro případ neschopnosti splácet, které vám svízelnou situaci ulehčí.

Tak jako tak je třeba říci, že pořizovat si hypotéku je vždy složitá věc. V průběhu řešení se mohou objevit různé komplikace a záludnosti, chyby v komunikaci, nesoulad mezi bankou a veřejnou správou atd. Proto se svěřte do péče odborníků, rádi i vám pomůžeme s celým procesem a zajistíme vyřízení hypotéky od nabídky až po vyčerpání peněz.

Autor: PhDr. Jan Michael Vlček, MBA