Aktuální hypoteční sazby: Čím víc si půjčíte, tím vyšší bude sleva

7/2/2015

S nadsázkou to vypadá, že za chvíli budou platit banky klientům, aby si u nich půjčili finanční prostředky. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů na začátku června snížila například Fio banka, a.s., GE Money Bank, a.s., Expobank CZ, mBank S.A., UniCredit Banka.s. nebo Sberbank CZ a.s. Od konce května Sberbank CZ a.s. přináší nové nižší sazby u svých produktů Hypotéka bez starostí a Refinancování bez starostí. Hypotéku tak lze získat se sazbou 1,99 % p. a. a za stejnou sazbu si lze půjčit až 500 tisíc Kč na vybavení domácnosti. Sberbank také snížila sazby u Amerických hypoték až na 3,79 % p. a. 

"U všech hypoték nabízíme také doplňkovou část úvěru v rámci hypotéky, díky níž lze jednoduše vyřešit potřebu další účelové investice do vybavení nové domácnosti, a to až do výše 500 000 Kč. Celý úvěr obsahující účelovou a doplňkovou část je zajištěn nemovitostí a poplatek za zpracování činí pouhou 1 Kč," uvádí Roman Knaus, ředitel retailových produktů Sberbank CZ a.s.

mBank S.A. od 1. června 2015 také zlevnila své hypotéky, nejnižší garantovaná sazba s pojištěním nově začíná na 1,69 % p.a. při tříleté fixaci a 1,99 % p.a. u pětileté fixace. "Stejnou úrokovou sazbu navíc garantujeme všem zákazníkům bez ohledu na to, zda u nás již účet mají, přicházejí k nám poprvé či mají starou, nevýhodnou hypotéku v jiné bance, končí jim fixace a rozhodli se refinancovat. Výše sazby se odvíjí pouze od délky fixace a výše vypůjčené částky v poměru k hodnotě nemovitosti," říká Martina Holúbková, produktová manažerka hypotečních úvěrů mBank S.A. pro Českou republiku a Slovensko.

Ke zvýšení zatím přistoupila GE Money Bank, a.s. u fixace na 5 let, Wüstenrot HB a.s. u fixace na 3 roky i na 5 let a Komerční banka, a.s. pro fixace 8 let a delší. Zároveň tato banka omezila poskytování individuálních slev z úrokových sazeb.

Pokud máte v hledáčku nákup nemovitosti, kterou chcete financovat hypotékou, určitě nečekejte na nějaký další pokles sazeb. Úrokové sazby již moc klesat nebudou a pokud ano, tak slevy nebudou tak významné, aby vám měsíc nebo dva čekání ušetřil nějakou významnou finanční částku.

"Úroky u hypoték v Česku přepisují svá historická minima nepřetržitě již od začátku loňského roku. Moment překvapení či vzrušení z tohoto jevu se tak pomalu vytrácí, nyní jsme už spíš jen svědky soupeření některých bank, které se cenovými akcemi snaží získat větší podíl na trhu.

Hypoteční trend: Banky lákají na slevy

Konkurenční boj o klienta s hypotečním úvěrem už pár let není nic nového. Banky také chtějí, aby si lidé víc půjčovali. Proto se také úroková sazba u hypoték odvíjí od výše půjčky. Aktuálně akci s názvem Úrokové schody spustila Hypoteční banka, a.s. a ČSOB, a.s.. Půjčíte-li si 1–2 miliony korun, získáte slevu 0,1% p.a., pokud to bude o milion víc, sleva se zvýší na 0,2% p.a.,atd. Nejvyšší slevu můžete získat tehdy, když si půjčíte nad čtyři miliony korun, sleva pak dosáhne 0,4% p.a. Stejně tak Fio banka, a.s. snižuje úrokovou sazbu o 0,1% p.a.při hypotéce nad dva miliony korun.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – 06/2015

Banka

fixace 1 rok

fixace 3 roky

fixace 5 let

fixace 7 let

LTV*

Česká spořitelna, a.s.

3,09% p.a.

2,19% p.a.

1,99% p.a.

neposkytuje

do 100 %

ČSOB, a.s.

3,59% p.a

2,49% p.a.

2,49% p.a.

2,49% p.a.

do 70 %

Equa Bank a.s.

3,69% p.a.

1,99% p.a.

1,99% p.a.

neposkytuje

do 100 %

Fio banka, a.s.

2,49% p.a.

1,88% p.a.

1,88% p.a.

neposkytuje

do 70 %

GE Money Bank, a.s.

1,79% p.a.

1,9% p.a.

2,69% p.a.

neposkytuje

do 85 %

Hypoteční banka, a.s.

3,59% p.a.

1,99% p.a.

1,99% p.a.

2,49% p.a.

do 70 %

Komerční banka, a.s.

2,59% p.a.

1,99% p.a.

1,99% p.a.

1,99% p.a.

do 85 %

Expobank CZ a.s.

3,65% p.a.

2,77% p.a.

2,77% p.a.

neposkytuje

do 90 %

mBank S.A.

2,74% p.a.

1,69% p.a.

1,99% p.a.

neposkytuje

od 51 % do 80 %

Raiffeisenbank a.s.

3,49% p.a.

2,19% p.a.

2,19% p.a.

neposkytuje

od 70 % do 90 %

UniCredit Bank a.s.

4,04% p.a.

1,49% p.a.

1,69% p.a.

1,99% p.a.

do 85 %

Sberbank CZ, a.s.

neposkytuje

1,99% p.a.

1,99% p.a.

neposkytuje

do 70 %

Wüstenrot HB a.s.

3,54% p.a.

2,04% p.a.

2,09% p.a.

neposkytuje

do 85 %

Zdroj: Banky;

Oranžově označené sazby jsou vyšší než v minulém srovnání.

Zeleně označené úrokové sazby jsou nižší.

 • ČSOB, a.s.:

  V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využítí pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

 • Equa Bank a.s.:
  Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s., a sazby platí pro žádosti podepsané do 8. 6. 2015 a úvěrové smlouvy podepsané do 22. 6. 2015.

 • Hypoteční banka, a.s.:
  Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období. V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%.

 • Komerční banka, a.s.:
  Minimální výše úrokové sazby v případě sjednání ŽP u libovolné pojišťovny a splácení z účtu v dané bance. 

  Expobank:Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

 • mBank S.A.:
  Při sjednání životního pojištění. Uvedené pojištění se sjednáva na první 2 roky jednorázově a poté v pravidelných měs. splátkách.

 • UniCredit Bank CZ a.s.:
  Úrokové sazby zahrnují TYTO SLEVY z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění CARDIF - sleva 0,50% p.a.; sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB  - sleva 0,50% p.a.; sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB - sleva 0,1% p.a.

 • Wüstenrot HB a.s.:
  Minimální úroková sazba platí pouze pro nové hypotéky ve výši min. 1,3 mil. Kč do 85 % hodnoty zajištění. Uvedené úrokové sazby jsou platné za podmínky uzavření Skupinového hypotečního pojištění nebo životního pojištění Wüstenrot ProSichr nebo Wüstenrot ProBudoucnost nebo Wüstenrot ProRodinu nebo Wüstenrot ProKaždýPád a současně pojištění stavby Wüstenrot ProDomov a současně vinkulace pojistných plnění a zástavní právo k pojištěné nemovitosti ve prospěch banky. Při nesplnění těchto podmínek je sazba navýšena o 0,2 % p.a. U hypotéky v rozmezí 70–85 % hodnoty zajištění s 1letou, 2letou, 3letou a 5letou fixací je sazba navýšena o 0,25 % p. a. Jednoletá fixace: Úvěr lze úplně či částečně splatit po jednom roce nebo v průběhu jedno roku přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Minimální úroková sazba platí pouze pro nové hypotéky ve výši min. 1,3 mil. Kč do 85 % hodnoty zajištění. 3 a 5letá fixace: EXTRA úroková sazba platí pouze pro nové hypotéky ve výši min. 1,8 mil. Kč, do 85 % hodnoty zajištění a pro žadatele splňující požadavky na bonitu.

Zdroj: hypoindex.cz